Диета за гастритис

Исхрана за гастритис: што може и што не може да се јаде?

Гастритисот е една од најчестите болести на нашето време. Чести закуски и оброци во бегство, широк спектар на брза храна, труење од неквалитетна храна - сето ова може да предизвика гастритис. Веројатно ова е причината зошто многу луѓе сега страдаат од стомачни проблеми. Но, како да се справиме со нив?

За ова, воопшто не е неопходно постојано да се земаат лекови, главната работа во третманот е правилната и добро избрана диета, што нема да предизвика иритација на мукозната мембрана и влошување на болеста, но во исто време ќе се засити телото со сите потребни макронутриенти и витамини.

супа од пире од зеленчук за гастритис

Основни правила

Главната задача на диетата за гастритис е да се придржувате кон диета што обезбедува нормално варење. Табелата за третман на гастритис (на ден) треба да содржи:

 • 90-100 гр. верверица (и 60% животни),
 • 50-80 гр. маснотии (75% животни)
 • 300-320 гр. јаглехидрати.

Правила за исхрана при гастритис:

 1. Познавање на мерка. Со гастритис, поговорката „после оброк треба да остане чувство на слаб глад" е порелевантна од кога било. Прво, чувството на исполнетост се јавува само 10-15 минути по јадење, и, второ, преполн стомак не се справува добро со неговите функции, особено со гастритис.
 2. ДиетаПрво, треба да го следите внесувањето храна (во исто време). Второ, со гастритис, храната треба да биде фракционална, 4-5 пати на ден, но истовремено е потребно да се одбијат закуски (тие предизвикуваат „вишок" лачење на желудечен сок и го намалуваат неговото производство за време на појадок / ручек / вечера, што крши процеси на преработка и асимилација на храна). Треба категорично да го исклучите читањето додека јадете, да гледате телевизија и „да трчате на пат".
 3. Одморете се после јадење. После секој оброк, треба да се одморите 15-20 минути (не е потребно да спиете). Можете да прочитате книга или да слушате музика.
 4. Cheвакање храна. Продолженото џвакање на храната (најмалку 25-30 секунди за секое парче) придонесува за потемелна механичка обработка на храната, што ја олеснува работата на болниот стомак. Покрај тоа, гладот во овој случај се задоволува побрзо (што спречува прејадување). Одбивање од комплексни јадења

Вкупната енергетска вредност треба да биде 2200-2800 kcal.

Исхрана со висока киселост

Со оваа форма на гастритис, се препорачува да се користи диета насочена кон термичко и механичко штедење на желудникот, како и намалување на гастричната секреција.

Дозволени производи:

 • тепсии, колачи со сирење, кнедли, колачи со сирење во рерна;
 • млеко, особено со чај, сите видови ферментирани млечни производи, вклучувајќи јогурт и јогурт, свежо пире од урда;
 • риби, месо или пилешки супи варени во супа од житни култури;
 • суви бели крекери, зеленчук и путер, млечни супи со житарици или тестенини;
 • омлети на пареа, јајца во вреќа, јадења од зеленчук во форма на пире од компири, пудинзи, суфле, слаб чај, слатки овошја и бобинки во желе, кремови и компоти;
 • телешко, посно говедско месо, пилешко во форма на ќофтиња, пудинзи, зраз, котлети од пареа (1-2 пати неделно, дозволено е да се јаде посно варено месо на парчиња).

Забранети производи:

 • супа од масни печурки и месо;
 • газирани пијалоци;
 • пушено месо со зачини;
 • суров зеленчук, кисели краставички, кисели краставички, зачинети закуски од зеленчук, сок од лимон;
 • црн леб.

Целта на диетата е да се влоши гастритисот со висока киселост за да се нормализира функционирањето на цревата и желудникот, ограничувајќи ги термичките, хемиските и механичките стимули.

храна пирамида за гастритис

Исхрана со мала киселост

Целта на диетата за гастритис со мала киселост е да се стимулира (во умерени количини) производството на гастричен сок, како и механичко штедење на желудникот.

Забранета храна за хипоциден гастритис:

 • ограничување на бисер јачмен, мешунки, просо;
 • свеж леб, печива („тешка" храна за стомакот, ја отежнува хемиската и механичката обработка);
 • мрсна и солена риба;
 • зеленчук и овошје со груби влакна (бела зелка, репа, ротквица, краставици, бугарска пиперка), печурки;
 • масно месо, месо со фасција (филмови), конзервирана храна, пушено месо (несоодветна механичка обработка на храна, вишок ослободување на хлороводородна киселина);
 • зачинети и солени сорти сирења, млеко - ја неутрализира хлороводородната киселина;
 • бобинки со зрна или густа кожа (малини, јагоди, црвени рибизли, огрозд, смокви);
 • зачини и билки (ја иритираат слузницата на желудникот), како и чоколадо, сок од грозје, алкохол;
 • свинска маст и маснотии од свинско, говедско, јагнешко (не се апсорбираат како резултат на мало производство на хлороводородна киселина, тешко сварливи производи).

Храната треба да се зема по почетокот на лачењето на хлороводородна киселина, односно во првата фаза (рекламирање или програми за храна, убави слики од храна, „вкусни" разговори може да предизвика ослободување на гастричен сок).

Диета за гастритис во акутна фаза

Посебно внимание треба да се посвети на диетата за гастритис во акутната фаза. Барањата за производи се исти како и за сите видови на оваа патологија, но построги.

Во акутната форма на болеста, се препорачува:

 • малку маснотии урда;
 • вчерашен бел леб и без колачи или мафини;
 • само посно месо, варено и пасирано или ситно исечено;
 • супи исклучиво на супи од зеленчук;
 • некисели компоти и желе;
 • меко варени јајца или во форма на пареа омлет;
 • растителни пире од опсегот на храна за бебиња, исто така е добро да се позајмуваат пире од риба и месо од тегла од бебиња;
 • чаеви или инфузии без шеќер.

За време на периодот на непосредно влошување од менито, тие се целосно исклучени:

 • производи со конзерванси, засилувачи на вкус, вештачки бои;
 • суров зеленчук и овошје;
 • млеко и какви било млечни јадења;
 • сите видови колачи, освен вчерашниот леб;
 • маргарин, масло за јадење и путер;
 • бисер јачмен;
 • сите видови на грав и грав.

Исто така, остануваат во сила сите општи ограничувања на самите производи и методите на нивна подготовка. Обично, кризата поминува за 3-4 дена, тогаш диетата станува поразновидна, во согласност со општите препораки за пациенти со гастритис.

Примерно мени за една недела

За да добиете впечаток на диета, може да погледнете приближно на менито за диети за гастритис на желудникот една недела со рецепти. Постои јасен распоред на фракциони диети: јадење неколку пати на ден. Таквата храна за една недела изгледа привлечно и ги задоволува енергетските потреби благодарение на добро осмислената содржина на калории.

Ден 1:

 • Појадок - леќата, суфле од млеко, чај.
 • Втор појадок - 1 чаша слатка супа од овес.
 • Ручек - лигава супа од ориз, шпагети со говедско месо, варени моркови и грашок, какао со млеко.
 • Попладневна закуска - ферментирано млеко урда.
 • Вечера - тепсија од зеленчук, ќофтиња од пареа, лесна лушпа од билки со мед.
 • Пред спиење - 1 чаша овошен желе.

Ден 2:

 • Појадок - варено јајце, сушен леб, варена овесна каша, лушпа од јаболко и шипинка.
 • Втор појадок - компот од варено суво овошје (1 чаша) и сув бисквит.
 • Ручек - супа од хеwда, пире од тиква, пилешко зранси, чај со млеко (може да се додаде шеќер).
 • Попладневна закуска - 1 чаша млеко, јогурт, кефир и тост тост (пржениот леб е неприфатлив).
 • Вечера - јуфки со пареа говедско топче, павлака салата од зеленчук, какао. Пред спиење: 250 грама ферментирано печено млеко со малку маснотии.

3 ден:

 • Појадок - овесна каша, варена риба, чај со млеко;
 • Втор појадок - млечен желе.
 • Ручек - супа од зеленчук со пилешко, пире од компири и моркови, котлет на пареа, какао со млеко.
 • Попладневна закуска - ферментирано млеко урда.
 • Вечера - ќофте со варен грашок, тост, компот од суво овошје.
 • Пред спиење - кефир или млеко.

Ден 4:

 • Појадок - ферментирано млеко урда со мед, тост, компот од суво овошје.
 • Втор појадок - кефир или 1 чаша млеко.
 • Ручек - пире од супа од компир, тепсија со зеленчук и зајак, компот од суво овошје.
 • Попладневна закуска - мус или суфле од млеко со свежо овошје.
 • Вечера - оризова каша со варен зајак, варени моркови и грашок, чај со млеко.
 • Пред спиење - какао со млеко и 2 парчиња колачиња од овесна каша.

Ден 5:

 • Појадок - варено јајце, сушен леб, варена овесна каша, какао со млеко.
 • Втор појадок - 1 чаша слатка супа од овес.
 • Ручек - супа од грашок, риба на пареа, печена тиква.
 • Попладневна закуска - млечен желе.
 • Вечера - тепсија од зеленчук, риба на пареа, супа од шипинка.
 • Пред спиење - 1 чаша кефир и овесни колачиња.

Ден 6:

 • Појадок - млеко од хеuckда, млеко суфле, чај.
 • Втор појадок - печено овошје и чаша млеко.
 • Ручек - супа со карфиол, луд со ориз, какао со млеко.
 • Попладневна закуска - тепсија од зеленчук и чај.
 • Вечера - риба на пареа со моркови и грашок, салата со зеленчук и павлака, лушпа од шипинка.

Ден 7:

 • Појадок - печени јаболка со полнење суво грозје, тост, сок.
 • Втор појадок - кефир или млеко.
 • Ручек - супа од зеленчук со пилешко, пире од компири и моркови, котлет на пареа, какао со млеко.
 • Попладневна закуска - ферментирано млеко урда со мед.
 • Вечера - јуфки со варено пилешко, печена тиква, какао со млеко.
 • Пред спиење - 1 чаша овошен желе.

Акутната фаза на болеста со таква диета брзо ќе помине во фаза на ремисија на гастритис.

овесна каша за гастритис

Мени за недела, опција број 2

На луѓето кои следат диета за гастритис им се препорачува да го испланираат менито за една недела со рецепти однапред. Јасен план за акција ќе ви помогне да избегнете нездрави закуски. Многу е полесно кога е подготвена потребната храна во фрижидерот на пациентот. И едно лице знае како и што може брзо да се готви од нив.

Понеделник:

 • Утро - 7: 00 часот. Пареа риба котлета. Варен компир. Чај
 • Зајакнување - 10: 00 часот. Урда со малку маснотии.
 • Ручек - 13: 00 часот. Супа од бисер јачмен со зеленчук. Каша од хеwда со варено месо. Компот.
 • Засилувања - 16: 00 часот. Слатки крекери. Сок од морков.
 • Вечера - 18: 30-19: 00 часот. Пилешки ќофтиња печени во рерна. Пире од компири на вода. Шарлот. Чај
 • Ноќе - 21: 00 часот. Чаша кефир со малку маснотии.

Вторник:

 • Утро - 7: 00 часот. Овесна каша со омлет од белки. Чај
 • Зајакнување - 10: 00 часот. Печени јаболка.
 • Ручек - 13: 00 часот. Супа од зеленчук со малку маснотии. Ориз каша со варено пилешко. Компот.
 • Засилувања - 16: 00 часот. Слатки крекери. Пијалок од шипинка.
 • Вечера - 18: 30-19: 00 часот. Пире од компири со парче посно риба. Пудинг од гриз. Кисел.
 • Ноќе. Чаша кефир со малку маснотии.

Среда:

 • Утро - 7: 00 часот. Ориз каша со топчиња од мисиркино месо. Чај со млеко.
 • Зајакнување - 10: 00 часот. Тепсија од урда со кисела павлака со малку маснотии.
 • Ручек - 13: 00 часот. Супа од зеленчук. Зајачки котлети бари на пареа со зеленчук чорба. Компот.
 • Засилувања - 16: 00 часот. Слатки крекери. Пијалок од шипинка.
 • Вечера - 18: 30-19: 00 часот. Овесна каша во половина млеко со пилешки ќофтиња. Свеж сок од бобинки.
 • Ноќе - 21: 00 часот. Чаша кефир со малку маснотии.

Четврток:

 • Утро - 7: 00 часот. Варен јазик. Каша од гриз со половина млеко. Чај
 • Зајакнување - 10: 00 часот. Печено јаболко.
 • Ручек - 13: 00 часот. Супа од зеленчук со фини тестенини. Пире од компири во вода со варено месо од мисирка. Компот.
 • Засилувања - 16: 00 часот. Галети колачиња. Пијалок од шипинка.
 • Вечера - 18: 30-19: 00 часот. Тепсија од компири со мелено месо. Чај
 • Ноќе - 21: 00 часот. Чаша кефир со малку маснотии.

Петок:

 • Утро - 7: 00 часот. Каша од хеwда со протеински омлет. Чај со млеко.
 • Зајакнување - 10: 00 часот. Кисел.
 • Ручек - 13: 00 часот. Супа од зеленчук. Пилешки ќофтиња со варено пире од зеленчук. Компот.
 • Засилувања - 16: 00 часот. Слатки крекери. Компот од суво овошје.
 • Вечера - 18: 30-19: 00 часот. Пире од компири на вода со варена риба. Чај
 • Ноќе - 21: 00 часот. Чаша кефир со малку маснотии.

Сабота:

 • Утро - 7: 00 часот. Овесна каша со половина млеко. Пареа рибини колачи од посно риба. Чај
 • Зајакнување - 10: 00 часот. Свежо урда со малку маснотии. Печено јаболко.
 • Ручек - 13: 00 часот. Супа од зеленчук. Варен компир. Говедско месо Строганов. Компот.
 • Засилувања - 16: 00 часот. Слатки крекери. Чај
 • Вечера - 18: 30-19: 00 часот. Риба печена во рерна. Варено пире од морков. Чај
 • Ноќе - 21: 00 часот. Чаша кефир со малку маснотии.

Недела:

 • Утро - 7: 00 часот. Печено месо суфле во рерна. Овесна каша со половина млеко. Чај
 • Зајакнување - 10: 00 часот. Суфле од морков-јаболко.
 • Ручек - 13: 00 часот. Супа од ориз од зеленчук. Каша од хеwда со котлети од пареа од зајачко месо. Сок од морков и банана.
 • Засилувања - 16: 00 часот. Слатки крекери. Чај
 • Вечера - 18: 30-19: 00 часот. Пире од компири на вода. Варена риба. Пијалок од шипинка.
 • Ноќе - 21: 00 часот. Чаша кефир со малку маснотии.

Колку треба да се следи диета за гастритис на желудник? Строга контрола е неопходна за време на егзацербација и во првите месеци по. Но, идеално, пациент со дијагностициран гастритис треба да се придржува до препорачаната табела за време на ремисијата. Сепак, можни се проширувања на менито и исклучоци за празници. Ако само во разумни граници, и ако не зборуваме за кафе, цигари, алкохол и мрсна храна.

Рецепти за гастритис

Диететиката нуди различни рецепти за диверзификација на исхраната за гастритис кај возрасни и деца. Тие имаат деликатни режими на термичка обработка, не користат зачини и масти.

Главното правило за исхрана на болен стомак: храната треба да биде на средна температура. Јадењето топло или ладно ќе го влоши вашиот гастритис. Ние ќе опишеме неколку рецепти за јадење дома со стомачни заболувања подолу.

нежен појадок за гастритис

Говедско лудо

Производи:

 • 200 гр посно телешко или говедско месо;
 • 20 гр варен ориз;
 • 30 гр крекери;
 • половина лажичка путер.

Подготовка:

 • Мелење на месото во мешалка или мелница за месо.
 • Додадете крекери.
 • Формирајте торта.
 • Ставете ориз и масло во центарот на секоја од нив. Willе додаде кремаст вкус.
 • Формирајте зраз и испратете го на двоен котел или мултиварка 15 минути.
говедско месо лудо за гастритис

Парни монистра

Состојки:

 • говедско месо - 200 гр,
 • ролна - 10 g,
 • масло - 10 гр.

Мешајте го месото исецкано во мелница за месо со застоена векна натопена во вода и поминете низ мелница за месо. Додадете вода, сол и добро смачкајте. Формирајте ќофтиња и пареа.

парни топчиња за гастритис

Рибите се жалеа

Производи:

 • костур за штука - 200 гр,
 • моркови - 5 гр
 • желатин, јајце - 1/4.

Подготовка:

 • Исчистената риба се сече на мали парчиња и се вари во претходно зготвена супа од зеленчук.
 • Отечениот желатин се додава во добиената супа, се меша добро и се филтрира преку двојна газа.
 • Рибата се става во сад или мувла, дното е украсено со сецкани моркови, се става со затегната супа и се лади.
 • Парчиња риба се истураат со супа и се ладат.
риба аспик за гастритис

Крем од урда

Производи:

 • урда маса - 100 g,
 • шеќер - 25 гр
 • путер, јајце - 1/4,
 • павлака - 20 гр,
 • ванилин шеќер,
 • млеко - 30 гр,
 • брашно - 5 гр.

Подготовка:

 • сос се подготвува од брашно, млеко, јајца и шеќер.
 • жолчка од јајце се меле со пченично брашно и шеќер,
 • се става со врело млеко и се загрева со постојано мешање додека не се згусне,
 • во ладената маса се додава масло.
 • рендано урда, ванилин шеќер, павлака се додаваат во добиената мешавина,
 • целата маса е добро измелена и поставена во сад за салата.
урда крем за гастритис

Супа од млеко со лебници

Производи:

 • млеко - 400 гр,
 • шеќер, крекери - 50 гр,
 • жолчка од јајце - 1/3,
 • ванила, масло, вода - 50 гр.

Подготовка:

 • Мелени бели крекери се додаваат во млекото и водата се вари.
 • Theолчка, мелена со шеќер, се додава во млекото отстрането од оган, путерот се додава пред да се сервира.
млечна супа со крутони за гастритис

Може ли . . .?

Што е дозволено, а што не? Список на основна храна и пијалоци.

 1. Риба - само типови на морска риба со малку маснотии, како што се полско, треска, ослиќ. Меѓу речните риби, најдобри се костур и штука. Подобро е да се одбие целосно конзервирана риба и пржена риба, за време на нивното производство се губат сите корисни својства на која било риба, а многу зачини и конзерванси, канцерогени може да бидат и повеќе од добиени. Како и со месото, најдобро е да ја парите рибата, ограничувајќи ги зачините.
 2. Кафе - апсолутно е невозможно да се пие црно кафе со гастритис на празен стомак, дури и во големи количини, особено со зголемена киселост на желудникот. Со мала киселост, дозволено е кафе или какао со млеко, но само во ограничени количини.
 3. Месо - може да јадете со гастритис, но само со малку маснотии сорти - говедско, телешко, пилешко, зајак. Котлетите од пареа се особено корисни за гастритис, бидејќи месото е ситно сецкано и парен. Ако тоа е само месо на пареа, тогаш треба да се џвака многу внимателно и да не се претерува, бидејќи секој месен производ е оптоварување на стомакот. Природно, ниту пушени, ниту неварени пушени колбаси и колбаси не можат да се користат за гастритис.
 4. Сирење - зачинети или премногу солени сирења не се дозволени за никаков гастритис, дури и обичното тврдо сирење треба да се јаде во ограничени количини на мали парчиња.
 5. Банани - Дали бананите можат да се користат при гастритис? Ова е здраво овошје кое содржи малку влакна, меко е, лесно се вари и содржи многу хранливи материи што му се потребни на телото. И иако диетата број 5 забранува овошје како што се урми, банани, многу гастроентеролози веруваат дека нивната умерена потрошувачка не може да им наштети, а бананите треба и можат да се јадат со гастритис.
 6. Лубеницата е нешто што можете да го јадете со гастритис, но само многу малку. Со каква било киселост, можете да јадете само 1-2 парчиња.
 7. Дињата е скоро најтешкиот растителен производ не само за желудникот, туку и за панкреасот и жолчното кесе. Дигестивниот тракт дури и на апсолутно здрава личност тешко се справува со дињата, така што секој што страда од гастритис треба да се откаже од таков сомнителен производ.
 8. Чоколадо - подобро е целосно да се откажете од овој производ.
 9. Ореви, семиња, мешунки - ниту еден вид ореви не треба да се користат за гастритис, истото важи и за семките и мешунките.
 10. Медот може да се користи затоа што има својства на заздравување на раните и се смета за збогатен и корисен производ. Сепак, сè е добро во умерени количини, особено затоа што многу луѓе можат да бидат алергични на пчелни производи.
полок со гастритис

Дали е можно целосно да се ослободи од гастритисот?

Во благи случаи, со површен гастритис, можно е целосно да се излечи ако водите здрав начин на живот и да ги почитувате следниве строги правила, што во пракса се покажува како доста тешка задача:

 1. Оброците треба да бидат 5-6 пати на ден, во одредени часови, а последниот оброк треба да биде најмалку 2 часа пред спиење.
 2. Постојано придржување кон диета, без сува храна, брза храна.
 3. Избегнувајте пушење и пиење.
 4. Елиминирајте ги сите прејадувања и долги паузи во оброците.
 5. Недостаток на физички пренапони, постојано следете ја состојбата на телото, не претерувајте, не претерувајте, спијте најмалку 8 часа на ден навечер и по можност 1 час во текот на денот.

Исто така, вреди да се работи на себе во развој на отпорност на стрес (отпорност на стрес), или да се исклучи психо-емоционално преоптоварување.