Течна диета

Тајната диета понудена во скапи бањи! На неа, Анџелина olоли губи тежина. Сега можете да го повторите дома, губејќи до 10 кг за 2 недели.

сок и вода за пиење диета

Течната диета се здоби со популарност на почетокот на овој милениум и веднаш предизвика прскање. Дури и денес, таа останува тајна на многу скапи бањски центри, каде светските starsвезди ја ставаат својата фигура во ред. Оваа техника може да се базира на широк спектар на производи, но само на оние што не треба да се јадат, туку да се пијат.

Добро избраната диета за пиење е одличен начин брзо да се ослободите од вишокот килограми без болно гладување, додека истовремено ги чистите цревата и ги отстранувате штетните материи од ткивата.

Карактеристики на течноста за губење на тежината

Во текот на целиот период на губење на тежината, исхраната за пиење се состои само од течна нискокалорична храна.

Со правилен пристап, диетата за пиење ќе биде што е можно поефикасна за губење на тежината, а исто така ќе донесе значителна корист за телото - лименката може да биде 10 кг во однос на висококвалитетното чистење, општото заздравување и подмладување.

Добрите и лошите страни

Покрај горенаведените предности на системите за пиење храна, тие имаат неколку поважни предности во однос на другите диети:

 1. Тие се пренесуваат многу лесно, без исцрпувачко чувство на глад.
 2. Безбедно за здравјето, не создава метаболички стрес.
 3. Целосно отстранете ги токсините, токсините, производите за распаѓање.
 4. Ви овозможува да одржувате физички перформанси, ментална активност, добро расположение.
 5. Заситени со основните хранливи материи.
 6. Врз основа на разновидно мени што не бара посебни оброци или прецизно броење калории.

Оваа техника не се препорачува да се користи долго време (повеќе од 14 дена) поради следниве недостатоци:

 1. Изразен диуретичен ефект, што може да доведе до недостаток на микронутриенти.
 2. Негативни ефекти од недостаток на цврста храна врз гастроинтестиналниот тракт.
 3. Нерамнотежа во исхраната.

Поради диуретичниот ефект и елиминацијата на значителна количина течност, запек може да стане една од непријатните последици од течна исхрана. За да се елиминира овој проблем, се препорачува да се користат инфузии или билни препарати базирани на сена. Покрај тоа, самата сена е корисна за губење на тежината, бидејќи ви овозможува да ги исчистите цревата и да спречите апсорпција на маснотии од цревните идови.

билни лушпа за исхрана за пиење

Но, овој прилично моќен лаксатив не треба да се користи прекумерно. Како по правило, сена не се користи во чиста форма, туку се меша со други растителни суровини за да се подготват инфузии. Најчесто применуваната такса е:

 • лисја од сена - 10 g;
 • глуварче - 10 g;
 • магдонос зеленчук - 10 g;
 • коприва - 10 g;
 • семиња од копра - 5 g;
 • нане - 5 гр.

Сите компоненти се мешаат, а потоа 1 лажица масло. лколекцијата се истура со 1 чаша врела вода. По 3 часа инфузија, пијалокот се филтрира и се пие после јадење. Во овој случај, дозата мора да се зголемува дневно - почнувајќи од една чаша, донесена на две, а потоа повторно намалена на една.

Како правилно да внесете

Течната диета бара многу внимателна подготовка, бидејќи сите органи и системи мора да бидат прилагодени на радикална промена во принципите на исхрана и составот на исхраната. Подготвителниот период е дизајниран за 3 дена, за време на кој треба да се набудува следното мени:

Ден 1

 • 8: 00 часот - млечна леќата, овесна каша или гриз;
 • 10: 00 - ферментирано млеко со малку маснотии;
 • 13: 00 часот - густа супа од зеленчук, дел варено телешко месо со 1 парче леб;
 • 16: 00 часот - 1 цитрус или јаболко;
 • 19: 00 часот - чорба од зеленчук;
 • 21: 00 - ферментирано млеко пијалок.

2 ден

 • 8: 00 часот - вегетаријанско јадење на пареа;
 • 10: 00 - топло млеко;
 • 13: 00 - дел од телешко месо со каша од хе buckда и билки;
 • 16: 00 часот - кашу ореви;
 • 19: 00 часот - пире од компири со млеко;
 • 21: 00 - ферментирано млеко пијалок.

3 ден

 • 8: 00 часот - пире од компири без адитиви, разредени со супа во течна состојба;
 • 10: 00 - инфузија од билки;
 • 13: 00 - салата од морков со малку мед;
 • 16: 00 - јогурт;
 • 19: 00 часот - ист пире од компири како и наутро;
 • 21: 00 часот - кефир.

Класична диета за пиење

Течните техники за слабеење може да варираат од прилично гладни до најтешки. Најприфатлива и највообичаена е класичната диета. Тој е, ако не е целосно безопасен, тогаш, во секој случај, не е толку „злобен" како другите видови.

пилешка супа за пиење диета

Исхраната треба да биде како што следува:

 • 8: 00 часот - лушпа од овес;
 • 9: 00 - супа од зеленчук;
 • 10: 00 часот - чиста врела вода;
 • 11: 00 - овошје или зеленчук свежо, разредено со вода во сооднос 3: 1 (најдобро од сите јаболко, портокал, круша, морков, домат, целер);
 • 12: 00 часот - млеко со малку маснотии;
 • 13: 00 часот - чиста врела вода;
 • 14: 00 часот - компот од бобинки, овошје или сушено овошје;
 • 15: 00 - супа од месо;
 • 16: 00 часот - чиста врела вода;
 • 17: 00 часот - чиста врела вода;
 • 18: 00 часот - овошен сок разреден со вода во сооднос 3: 1 (најдобро од сите јаболко, портокал, круша или грозје);
 • 19: 00 часот - супа од зеленчук;
 • 20: 00 часот - чиста врела вода;
 • 21: 00 - јогурт.

Рецепти за лушпа:

 • овесна каша - ½ чаша овес на 1 литар вода, варете 30 минути, исцедете;
 • месо - 200 гр ситно исецкано посно телешко месо по 1 литар вода, варете 60 минути, исцедете;
 • зеленчук, овошје, бобинки - 300 гр сурови или 100 гр суви на 1 литар вода, варете 10 минути, исцедете.

Разновидни течни диети

Има доволен број видови течни диети засновани на употреба на разновидни пијалоци или погуста кашеста храна - смуди, сокови со пулпа, пире од јадења. Главната работа е дека со таков систем за храна, не можете да јадете ништо што бара џвакање - целата храна мора да се пие. Треба да се има предвид дека значителен дел од течните диети се сосема безбедни за здравјето, но има и такви што можат да претставуваат вистинска закана за благосостојбата. Затоа, треба да ги изберете земајќи ги предвид не само ефективноста и преференциите на вкусот, туку и од медицински причини.

Тешко

Речиси сите многу строги системи за храна за пиење е доста тешко да се толерираат, бидејќи се многу ниски во калории, се поврзани со постојано чувство на глад, а исто така создаваат тежок стрес за сите системи. Најчесто, овие диети се базираат на вода или чисти пијалоци.

Вода

Најтешка од сите течни диети е водата. Неговите правила забрануваат употреба на с other друго освен вода. Всушност, овој метод за губење на тежината е обичен пост, па затоа се препорачува да се користи како ден на постот. Главното правило за такво губење на тежината е квалитетот на водата - мора да биде чиста, неварена, не минерализирана, без гас. Одмрзнати или населени, а потоа поминати низ филтер е одлично.

вода за пиење диета

Неопходно е да се влезе во процесот на губење тежина подолго отколку што е наведено во општите правила за течни диети. Особено ако времетраењето на курсот е повеќе од 3 дена. Треба да воведете ограничувања за храна најмалку една недела - прво, откажете се од нездрава храна, а потоа целосно префрлете се на растителна храна.

Седењето на вода, надминување на исцрпувачкиот глад, нема смисла. Таквиот штрајк со глад нема да донесе позитивни резултати, туку само ќе доведе до стрес, слабост, пад на расположението и зголемено складирање маснотии.

Затоа, ако гладта од вода предизвикува сериозна непријатност, подобро е да го одбиете со избирање на поблага опција за слабеење.

Транспарентен

Друг од најтешките видови на техники за пиење за губење тежина е таканаречената чиста течна диета. Се базира на отфрлање не само на цврста храна, туку и на непроирни пијалоци.

сокови за исхрана за пиење

Дозволени пијалоци се:

 • обична чиста вода за пиење;
 • сокови без пулпа;
 • затегнати компоти, супи од зеленчук, инфузии од билки;
 • месо без маснотии, супи од риба.

Покрај тоа, мора да се почитуваат неколку правила за подготовка и употреба на такви течности:

 • пијте пијалок секој час, 200-250 ml;
 • разредете ги сите свежи сокови со вода (сооднос 3: 1).

Сок

Диетата со сокови е еден од најдобрите методи за чистење и лекување за слабеење. Обезбедува висококвалитетно отстранување на целиот вишок од цревата и ткивата, се заситува со витамини и корисни елементи, го забрзува метаболизмот, го подобрува процесот на варење, а исто така има и ефект на лекување. Како по правило, истовремено со нормализирање на телесната тежина, можно е да се ослободат од болести поврзани со дебелина - атеросклероза, висок крвен притисок, дијабетес, патологии на бубрезите и црниот дроб.

сокови од овошје и зеленчук за исхрана за пиење

Постојат многу шеми за диети со сокови. Но, за течната верзија, соодветни се само оние што вклучуваат употреба на исклучиво свежи сокови. Тие се набудуваат 3-5 дена. Во овој случај, исхраната се состои од само 1-1, 5 литри сок, што е многу блиску до гладување.

Најчесто користени видови сокови се:

 • зеленчук:
  • морков;
  • зелка;
  • краставица;
  • сквош.
 • овошје:
  • ананас;
  • јаболко;
  • цитрус.

Можете исто така да користите други пијалоци. Главната работа е дека тие се свежо исцедени од чисти природни суровини.

Речиси целото овошје и значителен дел од соковите од зеленчук не треба да се пијат неразредени додека се придржувате до диета со сокови. Во зависност од заситеноста, се препорачува да се разредат со вода или неутрални сокови во сооднос 1: 1, 1: 2 или 1: 3.

Една порција готов пијалок е 250 мл. Помеѓу пиењето сок, треба да пиете чиста вода - дневната стапка е најмалку 1, 5 литри.

Stвездена

Режимот на течна храна е популарен кај најпознатите starsвезди на шоу -бизнисот, модата и убавината. Особено, со помош на овие техники, славните личности како Анџелина olоли и Адријана Лима губат телесната тежина. Точно, секој од нив има своја индивидуална програма.

Анџелина Џоли

Познатата актерка беше првата што користеше течна диета за губење на тежината по породувањето. Но, таа се придржуваше до тоа 3 недели, што се смета за премногу долго за такви методи. Покрај тоа, Анџелина olоли беше активно вклучена во спортот во текот на целиот период. Како резултат на тоа, таа изгуби 12 килограми вишок тежина за 21 ден.

вода со лимон за пиење диета

Исхраната на olоли е доста сложена, бара железна волја и непоколеблива мотивација. Во текот на курсот, актерката јаде само супи од зеленчук и пилешко, пие билни чаеви разредени со свежа вода.

Други извори велат дека таа зема лимонада со специјална диета, која ја прави по сопствен рецепт. За подготовка, минерална вода се користи со додавање на сок од лимон, кинеска пиперка, јаворов сируп. Пијалокот се зема 5 пати на ден, 200 мл.

Адријана Лима

Верзијата на течно губење на тежината на славниот модел на Викторија Сикрет Адријана Лима е уште построга. Таа троши само нискокалорични протеински шејкови и значителна количина вода 9 дена по ред. Плус, Адријана тренира 2 пати на ден, и спортува не само за време на диета, туку постојано.

протеински шејк за пиење диета

Исхраната на моделот е прилично едноставна - во текот на денот таа:

 • пие само коктел од прав од протеини од јајца (5 пати на ден, 300 ml);
 • зема сложени мултивитамински препарати;
 • дополнително пие 3, 5 литри чиста вода.

Оваа техника за слабеење често се нарекува „Викторија диета", бидејќи често ја следат други модели од познатата агенција.

Во обичните денови, Адријана Лима консумира месо, мед, понекогаш си дозволува чоколадо или крофни, но многу ограничено. Додека многу нутриционисти го нарекуваат овој нутриционистички систем како директен пат кон анорексија, Адријана изгледа одлично. Според неа, треба постојано да јадете здрава, хранлива храна, тогаш 9-дневниот курс за протеински шејкови нема да направи никаква штета. Сепак, овој метод не е само многу екстремен, туку е опасен, така што може да се користи само по консултација со лекар.

Поштеда

Течните диети со нежна исхрана се погодни за скоро сите, ви овозможуваат да изгубите тежина без глад и непријатност. Можеби се помалку ефикасни од строгите, но дефинитивно безопасни за здравјето и психата.

Протеини

Познато е дека сите техники на протеини за слабеење се многу ефикасни. Правилата на таквите диети остро ја ограничуваат потрошувачката на јаглени хидрати и значително ја намалуваат количината на маснотии. Во случај на течна верзија на протеинска диета, треба да консумирате пијалоци од млечни и кисело млеко, како и сурови јајца, супи од месо или риба.

јајца и млеко за исхрана за пиење

Постојат две главни предности на овој начин на исхрана:

 1. Губење на тежината се јавува преку распаѓање на маснотиите без намалување на мускулната маса.
 2. Не постои постојано чувство на глад.

Пример мени во овој случај може да биде како што следува:

 • 8: 00 - кефир;
 • 9: 00 - супа од месо;
 • 10: 00 часот - млеко;
 • 11: 00 - супа од риба;
 • 12: 00 часот - 2 сурови јајца (или јајце од јајце без шеќер);
 • 13: 00 - јогурт;
 • 14: 00 - супа од месо;
 • 15: 00 - млеко;
 • 16: 00 - супа од риба;
 • 17: 00 часот - незасладен јајце -магнет;
 • 18: 00 - јогурт;
 • 19: 00 часот - 2 сурови јајца;
 • 20: 00 - супа од риба;
 • 21: 00 часот - ферментирано печено млеко.

Рецептите за диетално јајце -јајце се малку поинакви од традиционалните. За да се подготви, јајцата се матат само со млеко или вода. По желба може да се додаде ванилин или морско оревче.

Значителен недостаток на протеинска течна диета е зголеменото оптоварување на бубрезите. Покрај тоа, зголемениот режим на пиење дополнително го влошува проблемот, бидејќи исхраната содржи не само многу протеини, туку и значителна количина течност. Затоа, оваа течна опција за губење на тежината може да се користи во целосно отсуство на здравствени проблеми.

Доктор Назардан

Најзадоволувачка и најудобна за следење од сите течни диети е програмата на д -р Назардан. Во него нема ограничувања, освен исклучување на цврста храна и алкохол. Менито може да содржи с anything што може да се нарече течно, вклучувајќи гриз, пире од супи, пире од зеленчук или овошје.

пире супа за пиење диета

Како баријатриски хирург специјализиран за хируршки третман на дебелина, Назардан го разви овој нутриционистички систем за своите пациенти пред гастричната лента (нагло намалување на неговиот волумен). Лекарот го нуди следното мени:

 • 8: 00 часот - млечен гриз;
 • 10: 00 часот - пире од компири;
 • 13: 00 часот - супа од пире од грашок;
 • 16: 00 часот - зеленчук на пареа, сецкан во блендер;
 • 21: 00 часот - задушено млеко.

Набудувајќи ја таквата диета, треба да користите само храна со малку маснотии, а исто така да јадете во мали делови.

По поени

Друг многу нежен систем за течна храна се базира на посебен нутриционистички принцип кој бара бодување. Оваа техника е многу популарна во Америка. Наменет е за 1 недела и вклучува употреба на одредени производи (во загради - бројот на поени во 1 стакло):

 • овес лушпа (5);
 • компот од овошје или сушено овошје (5);
 • лушпа од зеленчук (5);
 • зеленчук свеж, разреден со вода 1: 1 (10);
 • кефир со малку маснотии (10);
 • овошје свежо, разредено со вода 3: 1 (20);
 • обезмастено млеко (20);
 • Посна супа (20).
компот од сушено овошје за исхрана за пиење

Во текот на денот, можете да користите не повеќе од 130 поени. Оптималната опција за мени треба да ги вклучува сите наведени производи. Во овој случај, ќе биде како што следува:

 • 8: 00 - супа од овес;
 • 9: 00 часот - компот од овошје или сушено овошје;
 • 10: 00 часот - лушпа од зеленчук;
 • 11: 00 часот - свеж зеленчук;
 • 12: 00 - кефир со малку маснотии;
 • 13: 00 часот - свежо овошје;
 • 14: 00 - обезмастено млеко;
 • 15: 00 - супа од посно месо;
 • 16: 00 часот - лушпа од зеленчук;
 • 17: 00 - супа од овес;
 • 18: 00 часот - компот;
 • 19: 00 часот - свеж зеленчук;
 • 20: 00 часот - пијалок со ферментирано млеко со малку маснотии.

Покрај тоа, треба да пиете вода, чај или кафе. Шеќер, сол се целосно исклучени.

За смути

Исхраната за смути е одлична за брзо, лесно и вкусно слабеење. На таков систем за храна, можете да исфрлите 7-8 кг за 2 недели, апсолутно без да му наштетите на вашето здравје.

овошни смути за пиење диета

Отсуството на термичка обработка ви овозможува да зачувате витамини и корисни елементи. И нискокалоричната содржина и конзистентност обезбедува брзо губење на тежината.

Покрај тоа, придобивките од диетата со течно смути вклучуваат:

 • недостаток на глад, значителни ограничувања и штета на здравјето;
 • корисен ефект врз телото - зајакнување на имунитетот, подобрување на функционирањето на дигестивниот тракт;
 • намалување на ризикот од синдром на мрзливо дебело црево, типичен за други техники на пиење, поради присуството на пулпа (влакна).

Ако следите таква диета, мора да се придржувате до неколку правила:

 1. Една порција смути не треба да надминува 250 мл.
 2. Пијалокот се пие 5 пати на ден.
 3. Пред готвење, сите плодови мора да се излупат.
 4. Готовото јадење мора да има конзистентност за пиење.

Покрај тоа, треба да консумирате најмалку 2 литри вода дневно.

Приближна дневна исхрана може да ги содржи следниве коктели:

Опција 1:

 • 8: 00 - 100 мл јогурт со малку маснотии и млеко, ½ банана, 1 лажиче. мед;
 • 11: 00 часот - 2 портокали, 2 киви, ½ грејпфрут;
 • 14: 00 часот - домат, краставица, некои билки и лук, јогурт во потребната количина;
 • 16: 00 часот - 600 гр малини, 200 мл ферментирано печено млеко;
 • 19: 00 часот - 1 морков, ½ јаболко, 2 стебленца целер, вода.

Опција 2:

 • 8: 00 часот - 2 портокали, ½ вар, ½ банана;
 • 11: 00 часот - 2 домати, 150 мл сок од морков, магдонос, киселица;
 • 14: 00 - грст јагоди, 2 киви, бадемово млеко во вистинска количина;
 • 16: 00 часот - 2 праски, 1 јаболко, грст малини или рибизли;
 • 19: 00 часот - 4 пулпа од кајсија, 2 лажици. лтрици, јогурт.

Опција 3:

 • 8: 00 часот - парчиња ананас, сок од портокал;
 • 11: 00 - грст јагоди, 1 јаболко, ферментирано печено млеко;
 • 14: 00 часот - по 50 мл свежо калинка и морков, 1 стебленца целер;
 • 16: 00 часот - 2 домати, копра, јогурт;
 • 19: 00 часот - 1 домат, 1 краставица, еден куп киселица, сок од морков.

Опција 4:

 • 8: 00 часот - 1 банана, 100 мл сок од јаболко, 50 мл свеж морков, ферментирано печено млеко, ванилин или цимет по вкус;
 • 11: 00 - 1 домат, 100 гр брокула, 1 морков, билки, јогурт;
 • 14: 00 часот - 1 домат, 1 краставица, 1 салата пиперка, копар, магдонос, босилек, јогурт;
 • 16: 00 часот - 500 гр варена тиква, 100 мл млеко, цимет по вкус.
 • 19: 00 часот - 1 морков, ½ јаболко, 2 стебленца целер, вода.

Излегување од диетата

Во основа, секоја течна диета се состои од две фази: губење тежина и излегување. Ова се должи на фактот дека погрешниот премин од диета за пиење во редовна не само што може да ги поништи сите напори да се ослободите од вишокот килограми, туку и да предизвика значителна штета на здравјето. Затоа не се посветува помалку внимание на излегување од процесот отколку директно губење тежина.

Исто така, за овој период е развиено посебно мени.

Опција 1 (за 3 дена)

Ден 1:

 • 8: 00 - 200 гр течен пире од компири;
 • 10: 30 - чај од камилица;
 • 13: 00 - 200 гр рендан морков со мед;
 • 16: 30 - 200 мл ферментирано печено млеко;
 • 19: 00 - 200 гр течен пире од компири;
 • ноќе - 200 мл јогурт за пиење.

2 ден:

 • 8: 00 - 250 гр зеленчук на пареа;
 • 10: 30 - 200 мл млеко со малку маснотии;
 • 13: 00 - 200 гр каша од хе buckда со билки (без масло);
 • 16: 30 - 10 кашу ореви;
 • 19: 00 часот - пире од компири со млеко;
 • ноќе - 200 мл кефир.

3 ден:

 • 8: 00 часот - млечен гриз;
 • 10: 30 - 200 мл кефир;
 • 13: 00 - густа вегетаријанска супа, 250 гр телешко месо, леб;
 • 16: 30 - 1 јаболко;
 • 19: 00 часот - варен или задушен зеленчук;
 • во текот на ноќта - 200 ml задушено млеко.

Опција 2 (за 4 дена)

Ден 1:

 • 8: 00 часот - пире од зелка, јогурт;
 • 10: 00 часот - варена морковска салата, сок од портокал;
 • 13: 00 - пире од печена круша, сок од бобинки;
 • 16: 00 часот - вегетаријанска супа, чај од камилица;
 • 19: 00 часот - пире од тиква, млеко.

2 ден:

 • 8: 00 - задушен зеленчук, пиење јогурт;
 • 10: 00 часот - овошна салата, јогурт;
 • 13: 00 часот - чорба од зеленчук, цитрус свеж;
 • 16: 00 часот - салата, сок од бобинки;
 • 19: 00 часот - винегрет, чај.

3 ден:

 • 8: 00 - каша од млеко од просо, супа од зеленчук;
 • 10: 00 часот - салата од зеленчук, компот;
 • 13: 00 - супа од вегетаријанска печурка, млеко;
 • 16: 00 часот - пилешка супа;
 • 19: 00 часот - чорба од зеленчук, салата од цвекло, ферментирано печено млеко.

4 ден:

 • 8: 00 часот - овесна каша со парчиња сушено овошје, чај;
 • 10: 00 часот - печени јаболка, компот;
 • 13: 00 часот - варена риба со компири, леб, компот;
 • 16: 00 часот - овошен коктел;
 • 19: 00 часот - пилешка супа, салата од зеленчук, пиење јогурт.

Само по правилно спроведување и завршување на излезот, целиот курс за губење на тежината може да се смета за завршен. Во иднина, треба да се префрлите на здрава исхрана, да ја намалите количината или да се откажете од слатка, скробна храна, пржена, масна храна и с else друго што може да наштети на вашата фигура и здравје. Само тогаш добиените резултати ќе се консолидираат долго време.

Бројот на намалени килограми зависи од избраната опција за мени, почетната телесна тежина, метаболичката стапка и другите индивидуални карактеристики на телото. Затоа може да варира во прилично широк опсег. Во просек, за 1 недела, можете да изгубите 3-5 кг, а со голема почетна тежина, лименката може да биде 5-8 кг.

Течната диета е сигурен начин да се гарантира губење на тежината и одржување витка фигура. Правилно организиран режим на таква диета е во состојба да ја нормализира телесната тежина, да ги исчисти цревата и да ги излечи сите органи и системи.