Јапонска диета

Зошто диетата се нарекува јапонска, тешко е да се каже - половина од храната препорачана за јадење е егзотична за Јапонците.

Јапонско јадење со диети

Искуството на моето седење на диети е такво што тешко дека доброволно би прибегнал кон ова средство за само-тортура. Ако не за едно „но": Јас лично ги видов резултатите од две недели седење на „јапонска" диета. Исто како во списанието: „пред" и „после". Сепак, принципот во врска со убавината и здравјето функционира, можеби, најдобро.

Зошто диетата се нарекува јапонска, тешко е да се каже - половина од храната препорачана за јадење е егзотична за Јапонците. Според легендата, диетата е развиена од специјалисти на јапонската клиника „Јаекс", но на Интернет што зборува англиски не се пронајдени повеќе траги од оваа канцеларија.

Лирски сентиментална дигресија

Морам да кажам дека им се восхитувам на храброста на луѓето кои се во можност да го почувствуваат рецептот за слабеење што се наоѓа на мрежата и веднаш да го пробаат сами на себе. Јас и самиот сум претпазлив од диети. Lifeивотот ме донесе заедно двапати.

За прв пат - во тешка форма, кога на планините фатив некаква инфекција на желудникот и три недели бев на надморска височина од 3000 метри, едноставно не можев да јадам: сè веднаш побара да се врати. Вториот пат беше кога решив да ја ограничам мојата диета на 1000 калории на ден. Речиси еден месец, мојата диета се состоеше од утринско кафе со сладолед, што е корисно за ручек и замрзнат зеленчук за вечера. Научив дека диетата треба да се балансира многу подоцна.

Првото прашање што го поставив беше: Колку е избалансирана јапонската диета? „Горе-долу, но нема доволно аминокиселини", одговори пријател на биохемичар, „ќе бидеш лукав - ужас со пиштол". Неговите стравови за мојата хипотетичка зголемена злобност не се реализираа. Првите два дена телото беше потиснато од ненадејното исчезнување на нормалната храна од неговиот живот. И сфаќајќи дека ова е долго време, но не засекогаш, тој стана тивок и рамнодушен.

Шарм и разочарување

Како што се случува во текот на секој експеримент врз мене, имам собрано список на привлечности и разочарувања. Или поточно, непријатностите и уживањето во исхраната.

Непријатност # 1

Диетата е строга. Бидејќи, според неговите автори, тој е дизајниран да го промени метаболизмот. Затоа, најмало отстапување од курсот (дури и крутон, дури и јаболко) - и очекуваниот ефект не е загарантиран. И, тоа е она што се очекува: разделба со 5 - 8 килограми и стабилизирање на тежината во иднина.

Непријатност # 2

Многу е тешко да се дојде на деловен ручек и флертуваат да ме побараат, те молам, две тврдо варени јајца и 200 грама рендан морков. Обично ваквите барања остануваат неисполнети. Затоа, ќе мора да ги носите сите резерви со вас во вашата чанта. И, најверојатно, подгответе диетални оброци ден претходно.

Пријатен број 1

13 дена на јапонска диета ќе ве чини околу 2 пати помалку од дневните деловни ручеци или ручек на работа. И уште повеќе - набавка на храна за дома.

Пријатен број 2

Во принцип, подобро е да не започнувате строга диета ако барем половина од храната од која се состои е непријатна за вас. И бидејќи јадев со голем ентузијазам во „нормалниот живот" и риба, и варено говедско месо, моркови, кефир и зелка, тогаш искрено кажано, да ги видам на мојата трпеза беше радосно.

Многу луѓе поставуваат прашања во врска со пиење кафе секое утро - не е штетно? Ако имате проблеми со срцето или висок крвен притисок, тогаш кафето може да има негативен ефект. И пред да започнете јапонска диета, вреди да се консултирате со вашиот лекар.

Целиот спектар на сензации

Во првите два дена од диетата, една визија ме прогонуваше: штом ги затворив очите, се појави тенка печена палачинка пред мојот внатрешен поглед, спонтано тркалајќи се во цевка. Потоа некој kindубезно го натопи во џем од јагоди и ми го донесе на лицето. Немаше мирисни халуцинации. Откако ме бркаше два дена, палачинката заостана.

Почна камената рамнодушност и мирен став кон кулинарските задоволства, кои траат до денес. Ова не значи дека остро ќе одбијам ако ми понудат да пробам нешто вкусно. Но, нервниот трепет од фактот дека „таму има толку многу храна" веќе не се забележува.

Не фрлив толку многу - само 4 килограми, но тежината не се враќа. Не знам на кого да се заблагодарам за ова: развивачите на јапонската диета или мене - што спортував двапати неделно. Единствениот детал: за време на диетата, забележително ослабувате, и кон крајот станува проблематично да се отвори неотворено шише минерална вода. Но, тогаш силата брзо се обновува.

Долгоочекуваниот рецепт

Ден 1

Појадок:црно кафе.

Вечера:2 тврдо варени јајца, варена салата од зелка со растително масло, чаша сок од домати.

Вечера:пржена или варена риба.

2 ден

Појадок:црно кафе, крутони.

Вечера:пржена или варена риба, салата од зеленчук, зелка со растително масло.

Вечера:100 грама варено говедско месо, чаша кефир.

3 ден

Појадок:црно кафе, крутони.

Вечера:големи пржени тиквички во растително масло.

Вечера:2 тврдо варени јајца, 200 грама варено говедско месо, свежа салата од зелка со растително масло.

4 ден

Појадок:црно кафе.

Вечера:1 сурово јајце, 3 големи варени моркови со растително масло, 15 грама тврдо сирење.

Вечера:овошје.

5 ден

Појадок:сурови моркови со сок од лимон.

Вечера:пржена или варена риба, чаша сок од домати.

Вечера:овошје.

6 ден

Појадок:црно кафе.

Вечера:половина варено пилешко, свежа зелка или морков салата.

Вечера:2 тврдо варени јајца, чаша сурови моркови со растително масло.

7 ден

Појадок:чај

Вечера:200 грама варено говедско месо, овошје.

Вечера:што сакате од вечерите, освен 3-тиот ден (може да се користат варени ракови).

Ден 8

Појадок:црно кафе.

Вечера:половина варено пилешко, свежа зелка или морков салата.

Вечера:2 тврдо варени јајца, чаша сурови моркови со растително масло.

9 ден

Појадок:сурови моркови со сок од лимон.

Вечера:голема риба пржена или варена, чаша сок од домати.

Вечера:овошје.

Ден 10

Појадок:црно кафе.

Вечера:1 сурово јајце, 3 големи варени моркови со растително масло, 15 грама тврдо сирење.

Вечера:овошје.

Ден 11

Појадок:црно кафе, крутони.

Вечера:1 голема пржена тиквичка во растително масло.

Вечера:2 тврдо варени јајца, 200 грама варено говедско месо, свежа салата од зелка со растително масло.

Ден 12

Појадок:црно кафе, крутони.

Вечера:пржена или варена риба, салата од зеленчук, зелка со растително масло.

Вечера:100 грама варено говедско месо, чаша кефир.

13 ден

Појадок:црно кафе.

Вечера:2 тврдо варени јајца, варена салата од зелка со растително масло, чаша сок од домати.

Вечера:пржена или варена риба

Помеѓу оброците, можете да пиете минерална вода или само зовриена вода без ограничување. И - дозволете ми да ве потсетам - никогаш не отстапувајте од наведената диета.