Диета со хеuckда за слабеење: мени, резултати, препораки

Диетата е, пред сè, здрава исхрана, од која зависи состојбата на целото човечко тело. Една од храната што се користи во диетите е леќата. Диетата со хеuckда е ефикасен и лесен начин за отстранување на непотребните килограми.

Грижејќи се за убавината, не треба да заборавите на здравјето. Без оглед на методот за справување со вишокот тежина, тоа не треба да му штети на телото како целина. Затоа, вреди да се избере диета мудро. Секоја диета што промовира губење на тежината треба да биде не само ефикасна, туку и корисна.

Предноста на диетата со хеwда се објаснува со богатиот состав на минерали и аминокиселини и низок процент на јаглехидрати. Под такви услови, процесот на расцепување на масни наслаги се случува побрзо. Благодарение на диетата со леќата, можете да постигнете одлични резултати без многу напор со минимални трошоци.

Диетата се состои од едноставна каша, без никакви додатоци и комбинација од леќата со други производи (кефир, зеленчук, суво овошје). Времетраењето на диетата е 7-14 дена, при што губењето на тежината може да биде 7-12 кг.

Што е диета?

Диетата со леќата е вид на моно-исхрана, што значи да се јаде еден производ што е неопходен за губење на тежината или истовар на телото. диетата со леќата има најниска можна содржина на калорииДа се ​​придржувате до ваква диета е многу полесно отколку оние програми за слабеење каде менито е составено од неколку производи. Покрај тоа, диетата со леќата има најмала можна содржина на калории, а исто така е збогатена со хранливи материи и елементи корисни за човечкото тело.

Леќата содржи железо, магнезиум, јод, калциум, витамини од групата Б. Исто така, содржи огромна доза на растителни протеини. Билансот на составот овозможува да се јаде само леќата без многу штета на здравјето (ако не држите диета подолго од 14 дена). И покрај нејзината едноставност, диетата со леќата нема да им се допадне на сите. За луѓето кои се навикнати редовно да јадат месо, ова ќе биде сериозен тест.

Правила за исхрана

Можете да започнете да ги следите принципите на диета со леќата само откако ќе се запознаете со контраиндикациите. Не можете да продолжите со оваа диета за слабеење:

 • луѓе со дијабетес;
 • со ренална инсуфициенција;
 • хипотензија;
 • за време на бременоста;
 • патологии на гастроинтестиналниот тракт;
 • период на лактација;
 • со срцева слабост;
 • хипертензија.

Вие не треба да држите диета со хе bда и оние кои вршат редовни интензивни тренинзи или имаат многу физичка активност на работа.

Основи на диета со леќата

За да се постигнат максимални резултати во диетата со хеда, мора да се земат предвид неколку важни аспекти:

 • јадете само храна дозволена со диета;
 • пијте многу вода (по можност чиста и секогаш мирна);
 • вежбајте го вистинскиот излез од исхраната.

Забележете дека следејќи ја оваа диета, важно е не само да јадете леќата, туку и да го готвите во согласност со барањата на нискокалорична диета.

„Легализирани“ производи

Диетата со леќата не може да се пофали со разновидност. Затоа, дури и моно диетите дозволуваат некоја друга храна. Можете да комбинирате со каша од хеwда:

 • обична, по можност чиста, вода;
 • 1% кефир;
 • обичен јогурт без никакви додатоци;
 • јаболка и суво овошје, но не во сите видови диети.

Запомнете дека апсолутно сите диети драстично ја намалуваат количината на супстанции вклучени во виталните процеси во човечкото тело. За да се исклучи можниот недостаток на витамини, можете да започнете да земате мултивитамински комплекси. Ова во голема мера ќе ги намали здравствените ризици што може да ги носи диетата. На крајот на краиштата, не е можно да се предвиди како моно-диетата со леќата ќе влијае на индивидуална личност, поради индивидуалните карактеристики.

Диета со хеuckда: дозволени пијалоци

Што можете да пиете на оваа диета за слабеење? Логично прашање за секој што сака да ги испроба сите задоволства на диетата со леќата. Ако зборуваме за нежна диета, тогаш можете безбедно да пиете и билен и зелен чај, и природно кафе. Но, не брзајте да се радувате, бидејќи можете да уживате во нив само еднаш дневно, а секојпат да избирате помеѓу кафе и чај. И да, без шеќер или мед. Покрај тоа, не треба да заборавите на диуретичните својства на течностите што ги пиете.

Па, со строга диета, можете да пиете вода само за да изгубите вишок килограми.

Видови диети

Диетите со леќата се поделени на:

 • строг;
 • поштеда;
 • заздравување;
 • за слабеење;
 • и истовар - 3, 7 и 14 дена.

Поштедните диети вклучуваат јадење друга храна. Каша од хеwда може да се комбинира со:

 • 1% кефир;
 • свеж зеленчук и овошје;
 • сирење со малку маснотии;
 • разни сушени плодови.

Јадењето на горенаведените производи не е дозволено.

Мени за исхрана

Подготовка: истурете 0, 5 л врела вода над килограм леќата, без додавање сол, масло, зачини. Оставете го преку ноќ.

Мени за диета со хеuckда за губење на вишокот тежина за секој ден:

Јадете 4-6 пати на ден во мали порции, по избор комбинирајте со зеленчук (моркови, целер, краставици) или кефир со малку маснотии (1%). Престанете да јадете 4 часа пред спиење. Диетата со хеuckда за губење на тежината вклучува трошење на што повеќе вода (1, 5-2 литри на ден).

Поради фактот што леќата содржи растителни влакна и растителни протеини, чувството на ситост се поставува многу побрзо, што значи дека желудникот зема храна колку што е потребна во моментот. Ако поради некоја причина, овој вид диета не е соодветен за вас, тогаш размислете за другите, да речеме, за ниско-јаглени хидрати, што е лишено од недостатоците на леќата.

Како да го задушите гладот ​​додека држите диета?

Потрошувачката на леќата, која е прилично задоволувачки производ, како по правило, не дозволува чувството на глад да се пробие во текот на целиот ден, но тоа не е секогаш така.леќата е срдечен производСо ненадејна промена и намалување на вообичаената диета, што е типично за секоја диета, едно лице почнува да чувствува напади на глад. За да не ги прекршите правилата на диетата со хеuckда и да не се измачувате, земете ужинка со која било од дозволените јадења.

Помеѓу главните оброци, можете да пиете 1% кефир. Но, тоа е ако сте со строга варијација на диета. Понежна опција ви овозможува да јадете мало парче сирење, неколку парчиња суво овошје, јаболко. Главната работа е да не јадете слатко, па дури и повеќе брашно.

Диета со хеuckда: предности и недостатоци

Позитивни аспекти на диетата со хеuckда за слабеење:

 • Достапна цена, едноставни услови за чување на житни култури.
 • Леснотија на подготовка.
 • Способност за чистење на цревата и црниот дроб.
 • Зголемување на имунитетот, перформанси на телото.
 • Веројатност за намалување на целулитот, подобрување на состојбата на кожата и ноктите.

Диетите со леќата сигурно имаат негативни страни:

 • Тешки ограничувања на храната.
 • Секоја диета е тест за телото, па затоа не може да трае повеќе од 12-14 дена, бидејќи телото почнува да страда од недостаток на дополнителни супстанции.
 • Монотонија.
 • Контраиндициран кај бремени жени.

Како да го зачувате резултатот од диетата

Во иднина, за да го консолидирате ефектот подолго време, треба да пазете се од висококалорична храна и активно да се занимавате со физичко образование.треба да пазете се од висококалорична хранаДиетата со леќата ќе ви помогне да ја надминете вишокот тежина, да стекнете чувство на леснотија и добро расположение!

Како да излезете од исхраната

Треба постепено да преминете од диета со хеwда на вашата вообичаена диета, додавајќи постепено храна во исхраната како пилешко, мисирка, урда. Секоја диета бара строго почитување на нејзините принципи. Суштината на губење на тежината, со помош на диета со леќата, е да согорувате вишок маснотии, но истовремено да го заситете телото без да го вчитате стомакот.